Polskie Towarzystwo Profilaktyki i Terapii Integralnej jest zarejestrowaną organizacją społeczną posiadającą osobowość prawną. Działalność Towarzystwa reguluje Ustawa z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach. Swoją działalność opiera na uchwalonym przez Komitet Założycielski statucie, który został zarejestrowany w rejestrze stowarzyszeń Krajowego Rejestru Sądowego. Terenem działania stowarzyszenia jest obszar Rzeczpospolitej Polskiej, a siedzibą władz miasto Konin. Komitet Założycielski organizacji składa się z 7 osób/fundatorów. Organem uprawnionym do reprezentacji i jednocześnie sprawującym naczelną władzę jest Zarząd składający się z 3 członków wybranych przez Walne Zebranie: prezesa, dwóch wiceprezesów. Towarzystwo posiada komitet naukowy i programowy. Organem nadzoru jest Komisja Rewizyjna składająca się z 3 członków. Kadencja wszystkich władz stowarzyszenia trwa 4 lata. Stowarzyszenie będzie realizować swoje zadania we współpracy ze stowarzyszeniami, fundacjami, instytucjami państwowymi i samorządowymi oraz osobami fizycznymi a ponadto z organizacjami zagranicznymi i międzynarodowymi.
Misją stowarzyszenia będzie profilaktyka i terapia różnych formom patologii społecznej dzieci, młodzieży i osób dorosłych, psychopatologii oraz zwiększenie skuteczności działań w tym zakresie oraz profilaktyka zagrożeń społecznych. Priorytetową działalnością Polskiego Towarzystwa Profilaktyki i Terapii Integralnej będą działania profilaktyczne w ramach strategii I, II i III rzędowej skierowane do młodzieży i dorosłych. Założenie, że skuteczne przeciwdziałanie zjawisku sięgania przez młodzież i dorosłych po środki psychoaktywne, to działania profilaktyczne zmierzające do cyklicznych, systemowych realizacji obejmujące różne środowiska, grupy społeczne i kategorie zawodowe, skierowane na najważniejsze czynniki ryzyka tkwiące zarówno w samej jednostce, jak i w jej otoczeniu społecznym, a także interwencje profilaktyczne zmierzające do wzmacniania czynników chroniących.
14 kwietnia 2023
Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, ul. Podchorążych 2
Jego Magnificencji Rektora Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, prof. dr. hab. Piotra Borka
Przedmiotem szczególnego zainteresowania chcemy uczynić media jako przestrzeń działań profilaktycznych i terapeutycznych. W odczuciu organizatorów, refleksja nad rolą i miejscem mediów w działaniach profilaktycznych i terapeutycznych jest okazją do tego, by podjąć próbę naukowego oglądu i sformułowania wniosków praktycznych. Do udziału w konferencji serdecznie zapraszamy pracowników naukowych, ale także pracowników służb społecznych, dziennikarzy, pracowników mediów, przedstawicieli władz oświatowych, organów administracji publicznej. Wynikiem spotkania będzie publikacja naukowa.
- doskonalenie kwalifikacji w zakresie kompetencji medialnych oraz przekazanie wiedzy o możliwościach i zagrożeniach mediów interaktywnych i świata wirtualnego w kontekście profilaktyki i terapii,
- analiza zagrożeń cyberprzestrzeni w kontekście nowych mediów,
- dyskusja nad bezpieczeństwem w przestrzeni wirtualnej,
- wypracowanie obszarów wymagających pogłębienia naukowo-badawczego oraz zadań stojących przed mediami w zakresie działań profilaktycznych i terapeutycznych.
Zgodnie z głównym hasłem konferencji proponujemy następujące obszary tematyczne:
1. Media a działania profilaktyczne i terapeutyczne
2. Kompetencje cyfrowe, które mogą uchronić przed zagrożeniami online
3. Profilaktyka zagrożeń i uzależnień medialnych
4. Komunikacja międzypokoleniowa w cyberprzestrzeni
5. Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni
6. Cyberprzestrzeń jako obszar działań profilaktycznych i terapeutycznych
7. Społeczna rola mediów w kontekście profilaktyki i terapii
8. Profilaktyka i terapia integralna a nowe media.
Warunkiem uczestnictwa w konferencji jest przesłanie zgłoszenia poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego oraz przekazanie opłaty konferencyjnej na konto organizatora. Opłata konferencyjna wnoszona jest przez wszystkich uczestników. Dla osób zainteresowanych biernym lub czynnym udziałem w konferencji wraz z opublikowaniem referatu opłata wynosi - 600 zł. Wpłatę za uczestnictwo w konferencji prosimy wnieść do dnia 28.02.2023 r. na następujące konto: 71 1240 4722 1111 0000 4852 4687 z dopiskiem: DK - 525 oraz imię i nazwisko uczestnika (np. DK-525 Jan Kowalski).
Zgłoszenia uczestnictwa w konferencji prosimy dokonać do dnia 31.01.2023 roku wypełniając formularz zgłoszeniowy dostępny pod linkiem:
https://forms.office.com/r/jEQLJstayQ
Warunkiem zakwalifikowania artykułu do druku jest uzyskanie pozytywnej recenzji oraz spełnienie poniższych wymogów redakcyjnych:
- tekst artykułu nie powinien przekraczać 15 stron;
- format Word, czcionka 12 Times New Roman, odstęp 1,5 wiersza, tekst wyjustowany, marginesy 2,5 cm,
- w przypisach podajemy strony zawsze przy cytatach, nie podajemy wydawnictwa, przypisy według standardu europejskiego (na dole każdej strony) wg wzoru:
1. K. Olechnicki, P. Załęcki, Słownik socjologiczny, Toruń 1999, s 23.
2. L. Pytka, Resocjalizacja – anachronizm, utopia czy nowe wyzwanie socjopedagogiczne? [w:] B. Urban (red.) Dewiacje wśród młodzieży, Kraków 2001, s. 34.
3. W. Sikorski, Psychoterapia jako czynnik wspomagający w praktyce wychowawczej, „Opieka – Wychowanie – Terapia” 1995, nr 3, s. 21.
- w tekście przy autorach podajemy inicjały imienia i nazwisko konsekwentnie za każdym razem,
- w przypisach stosujemy skróty łacińskie op. cit., i ibidem,
- bibliografia powinna być przygotowana w układzie alfabetycznym bez podziału na rodzaje publikacji, wszędzie powinny być podane: wydawnictwo, natomiast przy artykułach i rozdziałach prac zbiorowych strony, wg wzoru:
1. Terelak J. F., Psychologia stresu, Oficyna Wydawnicza Branta, Bydgoszcz 2001.
2. Furmanek W., Praca jako wartość w pedagogice współczesnej, [w:] Praca człowieka jako kategoria współczesnej pedagogiki, (red.) W. Furmanka, Wydawnictwo Diecezjalne i Drukarnia w Sandomierzu, Rzeszów – Warszawa 2007, s. 25-44.
3. Malec J., Posługi religijne w zakładach karnych, „Przegląd Penitencjarny i Kryminologiczny” 1989, nr 14-15, s. 34-42.
- do artykułu należy dołączyć informację o autorze;
- układ pracy powinien być następujący: imię i nazwisko autora, tytuł pracy, tekst właściwy, bibliografia.
Szczegółowa tematyka obrad (program Kongresu) zostanie opracowany na podstawie zgłoszonych referatów i wysłany w komunikacie II do 31.03.2023 r.